Schedule Overview

 

Preliminary Schedule Overview for US HUPO 2020

 

Saturday, March 7, 2020

9:00 AM - 4:00 PM, SHORT COURSE


Sunday, March 8, 2020

9:00 AM - 4:00 PM, SHORT COURSES

4:30 - 5:45 PM, WORKSHOPS

6:00 - 7:00 PM, CONFERENCE OPENING KEYNOTE LECTURE

  • Dame Professor Carol Robinson (University of Oxford)

 

 

 

 

7:00 - 8:30 PM, WELCOME RECEPTION FEATURING EXHIBITORS


Monday, March 9, 2020

8:00 - 8:30 AM, EARLY MORNING COFFEE WITH EXHIBITORS

8:30 - 9:20 AM, DONALD F. HUNT DISTINGUISHED CONTRIBUTION IN PROTEOMICS AWARD LECTURE

9:20 - 9:50 AM, COFFEE BREAK WITH EXHIBITS AND POSTERS

9:50 - 11:10 AM, PARALLEL SESSIONS

  • Cascadia Proteomics Symposium Session
    • A special session in conjunction with the Cascadia Proteomics Symposium chaired by Eric Deutsch and Robert Moritz (Institute for Systems Biology)
  • Cell Biology: Proteomic Analysis of PTMs and Proteoforms
    • Ying Ge (University of Wisconsin)
      Donald Kirkpatrick (Genentech)

11:10 AM - 12:00 PM, LIGHTNING SESSION - ROUND I

  • Lively and music-filled lightning round of poster highlight talks.

12:15 - 1:30 PM, VENDOR LUNCH SEMINARS

  • If your company is interested in hosting a lunch seminar, sign up now.

1:30 - 3:00 PM, POSTER SESSION

  • All posters will be displayed Monday and Tuesday

3:00 - 4:20 PM, PARALLEL SESSIONS

  • Technology: Advances in Technology
    • Ben Collins (Queens University Belfast)
    • Joe W. Gray (Oregon Health & Science University)
  • Proteomics of Disease: Aging and Age-related diseases
    • Fiona McAllister (Calico Labs)
    • Peter Rabinovitch (University of Washington)

4:30 - 5:50 PM, PARALLEL SESSIONS

  • Proteomics of Disease: Alzheimer’s and Neurodegenerative Diseases
    • Amanda Myers (University of Miami)
      Nicholas Seyfried (Emory University)
  • Technology: Innovations in Biological Sample Processing
    • Steve Carr (Broad Institute)
      Ryan Kelly (Brigham Young University)

5:50 - 6:30 PM, MIXER WITH EXHIBITORS

6:30 - 7:30 PM, EVENING WORKSHOPS


Tuesday, March 10, 2020

8:00 - 8:30 AM, EARLY MORNING COFFEE WITH EXHIBITORS

8:30 - 9:20 AM, GILBERT S. OMENN COMPUTATIONAL PROTEOMICS AWARD AND ROBERT J. COTTER NEW INVESTIGATOR AWARD TALKS

9:20 - 9:50 AM, COFFEE BREAK WITH EXHIBITS AND POSTERS

9:50 - 11:10 AM, PARALLEL SESSIONS

  • Cell Biology: Systems Approaches for Cellular Signaling
    • Anne-Claude Gingras (The Lunenfeld-Tanenbaum Research Institute, University of Toronto)
      Ruth Huttenhain (University of California, San Francisco) 
  • Computation & Analysis: Computational and Statistical Methods
    • Devin Schweppe (Harvard Medical School)
      Brian Searle (Institute for Systems Biology)

11:10 am - 12:00 PM, LIGHTNING SESSION - ROUND II

  • Lively and music-filled lightning round of poster highlight talks.

12:15 - 1:30 PM, VENDOR LUNCH SEMINARS

  • If your company is interested in hosting a lunch seminar, sign up now.

1:30 - 3:00 PM, POSTER SESSION

  • All posters will be displayed Monday and Tuesday

3:00 - 4:20 PM, PARALLEL SESSIONS

  • Proteomics of Disease: Cancer and Precision Medicine
    • Yansheng Liu (Yale University)
      Mandy Paulovich (Fred Hutchinson Cancer Research Center) 
  • Technology: New Developments in Structural Proteomics
    • Jim Bruce (University of Washington)
      Yi Shi (University of Pittsburgh)

4:30 - 5:50 PM, PARALLEL SESSIONS

  • Proteomics of Disease: Immunity and Infectious Disease
    • Matt Byogo (Stanford University)
      Ulrike Kusebauch (Institute for Systems Biology)
  • Technology: Chemical Proteomics and Drug Discovery
    • Kate Caroll (The Scripps Research Institute)
      Jack Taunton (University of California, San Francisco)

6:00 - 7:00 PM, EVENING WORKSHOP

7:00 - 9:00 PM, SOCIAL EVENT / LIGHT SUPPER


Wednesday, March 11, 2020

8:00 - 8:30 AM, EARLY MORNING COFFEE

8:30 - 9:20 AM, TIPS & TRICKS (TECHNOLOGY FOCUS) LIGHTNING SESSION

  • A gentler round of lightning talks featuring ~5' talks selected from technology-focused posters. These posters will have the opportunity to be displayed again Wednesday morning in addition to the Monday-Tuesday poster sessions.

9:20 - 9:50 AM, COFFEE BREAK

9:50 - 11:10 AM, PARALLEL SESSIONS

  • Computation & Analysis: Novel ‘omics and Multiomics: Data Integration and Applications
    • Bernhard Kuster (Technical University of Munich)
      Bobbie-Jo Webb-Robertson (Pacific Northwest National Laboratory)
  • Cell Biology: Regulation and Function of Protein Phosphorylation
    • Arminja Kettenbach (Dartmouth College)
      Judit Villen (University of Washington)

11:10 AM - 12:00 PM, CATHERINE E. COSTELLO LIFETIME ACHIEVEMENT IN PROTEOMICS AWARD LECTURE

​CONFERENCE ADJOURNS