Conference Program

Program for US HUPO 16th Annual Conference  |  March 8-11, 2020 

   

The US HUPO 2020 conference program will begin 6:00 pm, Sunday, March 8 and conclude at 12:00 pm, Wednesday, March 11, 2019. All sessions (orals and posters), short courses, and workshops will be located in the Westin Seattle.

Program information for US HUPO 2020 will be posted to this page as it becomes available. We hope you will join us in Seattle!

 

US HUPO 2019 Program Schedule and Details

Presenter Guidelines for Talks and Posters   2019 Planner & Abstracts - use this tool to view the program, make your own schedule (if you login, optional), or search abstracts

Download Final Program Book

Links in schedule below connect you with abstracts for all talks and posters. Jump to Monday Schedule   |   Tuesday Schedule   |   Wednesday Schedule

Saturday, March 2, 2019

 

9:00 am - 4:00 pm: Short Course, Design and Analysis of Proteomic Experiments (Day 1 of 2)

 

Sunday, March 3, 2019

 

9:00 am - 4:00 pm: Short Course, Design and Analysis of Proteomics Experiments (Day 2 of 2)

9:00 am - 12:00 pm: Short Courses (half-day), Cross-Linking Mass Spectrometry and Glycomics and Glycoproteomics: Basics

1:00 - 4:00 pm: Short Courses (half-day), Glycomics and Glycoproteomics: Advanced and Stable and Transient Protein-Protein Interactions

4:30 - 5:30 pm: Workshop, Interactive Career Planning Workshop for Graduate Students and Postdocs

6:00 - 7:00 pm: Welcome and Plenary Lecture: Steve Gygi (Harvard University), Ileana Cristea, Chair.

7:15 - 8:30 pm: Opening Reception - Join exhibitors, colleagues, and friends in the hotel's Atrium

Monday

 

Monday, March 4, 2019

 

8:30 - 9:20 am: Plenary, Donald F. Hunt Distinguished Achievement in Proteomics: Jennifer Van Eyk (MOA), John Yates, Chair.

9:20 - 9:50 am: Coffee Break with Exhibits & Posters, Atrium

9:50 - 11:10 am: Parallel, PROTEOME ORGANIZATION IN TIME AND SPACE (MOB), Steve Carr, Chair. Speakers: Kathryn Lilley (Cambridge University), Martin Wuhr (Princeton University), Camille Lombard-Banek (University of Maryland, College Park), Allison Hunt (Gynecologic Cancer Center of Excellence)

9:50 - 11:10 am: Parallel, IMMUNITY AND THE MICROBIOME (MOC), Aleksandra Nita-Lazar, Chair. Speakers: Josh Elias (Stanford University), Daniel Figeys (University of Ottawa), Krystal Lum (Princeton University), Peder Lund (UPenn)

11:10 am - 12:00 pm: Plenary, LIGHTNING TALKS - ROUND 1 Poster highlight talks focused on young investigators (grad students and post-docs)

12:15 - 1:30 pm: BRUKER LUNCH SEMINAR - RSVP now! 

1:30 - 3:00 pm: POSTER SESSION (Poster Abstracts)  

3:00 - 4:20 pm: Parallel, MULTI-OMICS (MOD), Tim Griffin, Chair. Speakers: Bing Zhang (Baylor College of Medicine), Kelly Ruggles (NYU), Hillary Andaluz (Purdue University), Chin-Rang Yang (NHLBI, NIH)

3:00-4:20: Parallel, METABOLISM AND DISEASE (MOE), Jennifer Van Eyk, Chair. Speakers: David Pagliarini (University of Wisconsin), Anne Le (Johns Hopkins University School of Medicine), Christopher A. Barnes (Novo Nordisk Research Center, Seattle), Katelyn C. Cook (Princeton University)

4:30 - 5:50 pm: Parallel, ADVANCES IN TECHNOLOGY (MOF), David Fenyo, Chair. Speakers: Josh Coon (University of Wisconsin), Michael MacCoss (University of Washington), Katherine DeRuff (Broad Institute), Richard Lauman (University of Pennsylvania)

4:30 - 5:50 pm: STRUCTURAL AND CHEMICAL PROTEOMICS (MOG), Salvatore Sechi, Chair. Speakers: Lan Huang (University of California, Irvine), Lisa Jones (University of Maryland, Baltimore), Mariel Coradin (University of Pennsylvania), Bjorn-Erik Wulff (Stanford University)

5:50 - 6:30 pm: Informal Mixer with Exhibitors

6:30 - 8:00 pm, Workshop, ROUNDTABLE DISCUSSION ON PROTEOMICS WITH NIH 

Tuesday

 

Tuesday, March 5, 2019

 

7:00 - 7:45 am: Namaste Early Morning Yoga, loose-fitting clothing and a desire to find your center are all that is required (no yoga togs, just a willingness to breathe deeply)

8:30 - 9:20 am: Plenary, NEW INVESTIGATOR & COMPUTATIONAL PROTEOMICS, Gil Omenn, Chair. Recipients-Speakers: Wilhelm Haas (Mass General, Harvard Medical School) and Juergen Cox (Max Planck Institute for Biochemistry)

9:20 - 9:50 am: Coffee Break with Exhibits & Posters

9:50 - 11:10 am: Parallel, PROTEIN INTERACTIONS AND SIGNALING, (TOB), Michael Washburn, Chair. Speakers: Alice Ting (Stanford), Forest White (MIT), Angela Kruse (Cornell University), Gerald Dayebgadoh (Stowers Institute)

9:50 - 11:10 am: Parallel, INFECTIOUS DISEASES (TOC), Alison McBride, Chair. Speakers: Bernd Wollscheid (ETH Zurich), Matthew Weitzman (UPenn Perelman School of Medicine and Children's Hospital of Philadelphia), Lisa M. Jenkins (NCI, NIH), Yong Zhou (Institute for Systems Biology)

11:10 am - 12:00 pm: Plenary, LIGHTNING TALKS - ROUND 2, Poster highlight talks focused on young investigators (grad students and post-docs)

12:15 - 1:30 pm: SCIEX Lunch Seminar (Potomac Room) and Thermo Fisher Scientific Lunch Seminar (Regency Room)

1:30 - 3:00 pm: POSTER SESSION (Poster Abstracts)  

3:00 - 4:20 pm: Parallel, CANCER EARLY DETECTION AND PREVENTION (TOD). Henry Rodriguez, Chair. Speakers: Amanda Paulovich (Fred Hutchinson), Karin Rodland (PNNL), Christie Hunter (SCIEX), Will Dracup (Biosignatures, Ltd.)

3:00-4:20 pm: Parallel, INFORMATICS: EMERGING AND NEW APPROACHES (TOE), Alexey Nesvizhskii, Chair. Speakers: Cathy Wu (University of Delaware), Kristen Naegle (Washington University), Michael Washburn (Stowers Institute), Michael R. Shortreed (University of Wisconsin)

4:30 - 5:50 pm: Parallel, PROTEIN PROTEOFORMS IN HEALTH AND DISEASE (TOF), Peter Nemes, Chair. Speakers: John Yates (Scripps Research Institute), Benjamin Garcia (UPenn School of Medicine), Trisha Tucholski (University of Wisconsin, Madison), Paul Thomas (Northwestern University)

4:30- 5:50 pm: Parallel, AGING AND NEUROLOGICAL DISEASES (TOG), Co-Chair: Birgit Schilling. Speakers: Stephanie Cologna (University of Illinois, Chicago), Birgit Schilling (Buck Institute on Aging), Todd Greco (Princeton University), Saima Ahmed (Boston Children's Hospitall)

6:00 - 7:30 pm: Workshop, BIOMARKERS FOR EARLY DETECTION: WHAT SHOULD WE MEASURE? 

6:00 - 7:30 PM: Workshop, GRANTWRITING

7:30 - 9:00 pm: Light Supper Reception

Wednesday

 

Wednesday, March 6, 2019

 

8:30 - 9:20 am: Plenary, TIPS & TRICKS TALKS

9:20 - 9:40 am: Coffee Break

9:50 - 11:10 am: Parallel, POSTTRANSLATIONAL REGULATION (WOB), Ben Garcia, Chair. Speakers: Yingming Zhao (University of Chicago), Si Wu (University of Oklahoma), Casey Daniels (NIAID, NIH), Paolo Cifani (Sloan-Kettering Institute)

9:50 - 11:10 am: Parallel, GLYCOPROTEOMICS IN BIOLOGY AND MEDICINE (WOC), Christopher A. Barnes, Chair. Speakers: Gerald Hart (CCRC, University of Georgia), David Muddiman (North Carolina State University), Weiming Yang (Johns Hopkins University), Christopher Ashwood (Medical College of Wisconsin)

11:10 am - 12:00 pm: Plenary, Lifetime Achievement in Proteomics Award Lecture (WOD), Chair: Ileana Cristea